Lifestyle

Rogale Świętomarcińskie – fakty, mity i legendy

11 listopada już niedługo! W poznańskich piekarniach robota idzie pełną parą, a nad miastem unosi się zapach Rogali Świętomarcińskich. Jako absolutny ekspert, PanParagon ma dla Was kilka rogalowych faktów i patentów.

rogale świętomarcińskie

Najlepsze Rogale Świętomarcińskie

Nie zawsze warto kupować rogale z certyfikatem. Niektóre mniejsze piekarnie nie mogą się nim pochwalić, ponieważ nieco modyfikują zatwierdzony przepis: margarynę zastępują masłem, aromaty – prawdziwym rumem, orzechy – migdałami. Trzeba spróbować takiego cuda.

Rogal najlepiej smakuje, gdy jeszcze jest ciepły. Jeśli nie uda Ci się kupić takiego prosto z pieca, wróć do domu i odgrzej go w piekarniku. W całym domu rozniesie się zapach pieczonego ciasta, a Twoje wrażenia smakowe będą niezapomniane!

Ten przysmak można mrozić! Jeśli chcesz się nim delektować zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę, kup więcej rogali, zapakuj je w papierowe woreczki, a następnie zamroź. Odgrzewaj w piekarniku, gdyż patrz punkt wyżej 😉

Ciekawe fakty

W Poznaniu, przy Starym Rynku, istnieje Rogalowe Muzeum Poznania, które przez cały rok zaprasza na pokazy i opowieści o tajemnicach wypieku, wraz z elementami gwary i historii Poznania. Z degustacją! 😉

Z analizy paragonów w darmowej aplikacji PanParagon wynika, że cena jednego rogala waha się przeciętnie od 8 do 9 zł za sztukę. Spróbujcie choć raz, a uwierzycie, że warto!

Rogale Świętomarcińskie – legenda

Pewnego dnia w kościele pod wezwaniem św. Marcina, proboszcz zachęcił wiernych, by zrobili coś dobrego dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, wziął sobie sugestię do serca dość dosłownie i upiekł rogale, które następnie rozdał ubogim. Swoim kształtem nawiązywały do podkowy zgubionej przez konia św. Marcina. A co na to historia?
Tradycja sięga czasów pogańskich. Podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta przypominającego wole rogi. Kościół łaciński przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina.

Przepis na Rogale

Ciasto półfrancuskie na bazie margaryny. Nadzienie wyrabiane z białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym…
PanParagon życzy Wam smacznego, a sam leci do kuchni wyciągnąć rogala z pieca!

Wy tymczasem ściągnijcie darmową aplikację PanParagon, by mieć kontrolę nad swoimi wydatkami, nie tylko w dzień Świętego Marcina!


Pobierz darmową aplikację PanParagon

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close

Cześć, tu PanParagon!

Widzę, że zainteresował Cię mój artykuł. Mam dla Ciebie fajną propozycję: zostaw mi swojego maila, a ja od czasu do czasu podeślę Ci do przeczytania super ciekawe newsy. Możesz mi zaufać – trzymam się trzech żelaznych zasad:
  • nie spamuję – maile wysyłam nie częściej niż 2 razy w miesiącu,
  • nie zanudzam – artykuły, które otrzymasz, z pewnością Cię zainteresują,
  • nie sprzedaję – przykro mi, nie mam nic na sprzedaż ;) Moja aplikacja do kontroli wydatków jest całkowicie darmowa, newsy, artykuły i raporty o zwyczajach zakupowych Polaków, które tu znajdziesz – również.
  Po prostu chwytaj, czytaj i korzystaj! :)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku świadczeniu usług drogą elektroniczną od Mr Receipt Sp. z o.o. ul. Perkuna 25, 61-615 Poznań. Pamiętaj, żeby przeczytać w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowę w naszej Polityce Prywatności.