tankowanie samochodu

Jak obliczyć koszt paliwa?

Jeździsz samochodem i zastanawiasz się, dlaczego musisz tak często tankować? Za każdym razem przejeżdżając koło stacji benzynowej, patrzysz na ceny i analizujesz dlaczego jest tak drogo? Myślisz, jak obliczyć koszt benzyny, diesla lub gazu i średnie spalanie w Twoim samochodzie? Dziś odpowiemy na nurtujące Cię pytania w temacie paliwa.

Cena paliwa

Tankując i obserwując (niestety) często rosnące ceny paliw, zastanawiasz się skąd się bierze ta kwota? Przeważającą część finalnej ceny za litr stanowią różne podatki (m.in. akcyza, podatek VAT, opłata paliwowa, opłata emisyjna). W przypadku benzyny jest to aż 58%, natomiast w przypadku diesla niewiele mniej, bo 54%.

Według danych ADAC z maja 2021 roku, średnia cena benzyny w Polsce to 1,16 euro. Potwierdzają to anonimowe dane z darmowej aplikacji PanParagon. Podobne koszty na stacjach benzynowych ponoszą np. Hiszpanie, którzy za litr płacą średnio 1,17 euro. O wiele droższe jest tankowanie w innych krajach Europy Zachodniej. W Wielkiej Brytanii średnia cena benzyny to 1,47 euro, w Niemczech 1,51 euro, a w Niderlandach nawet 1,79 euro.

Przeliczając, ile paliwa można kupić za średnią pensję, okazuje się, że w Polsce jest to 628 litrów. To więcej niż chociażby w Grecji, Portugalii, Chorwacji czy Słowacji, ale znacznie mniej niż w np. w Estonii, Włoszech, Finaldii, Niemczech, Irlandii, Norwegii czy Danii. Krajem, w którym mieszkańcy za średnią pensję mogą zatankować najwięcej, jest Szwajcaria. Zakładając, że statystyczny Szwajcar chciałby wydać całą swoją wypłatę na paliwo, mógłby kupić aż 3 425 litrów.

Ile kosztuje baryłka ropy?

Jedno z najczęściej wyszukiwanych przez internautów pytań na temat paliwa to „Baryłka ropy – ile to litrów?”. Otóż 1 baryłka ropy naftowej to dokładnie 158,987295 litrów. Przyjęło się więc zaokrąglać tę wartość do 159.

Niestety cena ropy naftowej na światowych giełdach rośnie. Aktualnie jest ona najwyższa (72 USD/baryłka) od dwóch lat. Przewiduje się, że w najbliższym czasie baryłka ropy podrożeje jeszcze bardziej. Dlaczego?

Po zniesieniu wielu pandemicznych obostrzeń, wzrosło zapotrzebowanie na paliwa. Biorąc pod uwagę także ponownie budzącą się do życia branżę turystyczną i coraz większe zainteresowanie podróżami, analitycy przewidują, że w przyszłym roku cena za baryłkę może wynosić nawet 100 dolarów!

Jak obliczyć koszt paliwa?

Na zużycie paliwa wpływa wiele czynników. Są to m.in.: styl jazdy, prędkość, obciążenie auta czy włączona klimatyzacja. Nie bez znaczenia jest też to, jakie trasy pokonujesz. Jeśli przez większość czasu jeździsz po mieście, to zapewne często zmieniasz biegi i hamujesz, co zwiększa spalanie. Na dłuższych trasach przez autostrady czy drogi szybkiego ruchu, jazda jest spokojniejsza, bardziej płynna, a dzięki temu także tańsza (w trasie samochód spala mniej).

Średnie spalanie w większości samochodów można sprawdzić na ekranie komputera pokładowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie obliczyć, ile paliwa zużywa auto. Jak to zrobić?

Podczas najbliższej wizyty na stacji benzynowej, zatankuj „pod korek”, czyli do pierwszego odbicia pistoletu dystrybutora. Przed wyruszeniem w dalszą drogę, koniecznie wyzeruj licznik przebiegu. Z następnym tankowaniem wstrzymaj się aż do momentu, w którym zapali się lampka rezerwy. Przy kolejnej wizycie na stacji znów zatankuj do pełna i spisz przebieg od ostatniego tankowania oraz ilość paliwa, które zostało wlane do baku. Mając te dane, możesz przystąpić do obliczeń.

koszt paliwa - wzór na średnie spalanie

Poniżej przykład. Załóżmy, że zatankowane zostało 35 litrów paliwa, a przejechane 500 kilometrów. Obliczenia będą więc wyglądać tak:

(35 l/500 km)*100=0,07*100=7 l na 100 km

Wiedząc, ile spala Twoje auto na dystansie 100 km, możesz bez problemu obliczyć koszt paliwa. Wystarczy, że ustalisz, ile kilometrów chcesz przejechać, a następnie pomnożysz ilość potrzebnego paliwa przez aktualną cenę za litr.

Bieżąca kontrola wydatków

Wszystkie paragony i faktury za wydatki związane z Twoim autem możesz przechowywać w darmowej aplikacji PanParagon. Na tej podstawie będziesz mieć wgląd w precyzyjne statystyki: ile kosztuje Cię utrzymanie samochodu, jak kształtował się koszt paliwa na przestrzeni ostatnich miesięcy, jak często musisz tankować. Aplikacja pozwoli Ci dokładnie monitorować nie tylko wydatki motoryzacyjne, ale również inne koszty związane z budżetem domowym. Pobierzesz ją za darmo tutaj:

Auto zbyt drogie w utrzymaniu?

Niestety ceny paliw ciągle rosną, a wraz z nimi w górę idą także koszty utrzymania samochodu. Jeśli Twoje auto pali za dużo, przez co wydatki na stacjach benzynowych z miesiąca na miesiąc są coraz większe, rozważ zmianę na bardziej oszczędny model.

Poszukiwania nowego samochodu rozpocznij na Yanosik Autoplac. Znajdziesz tam mnóstwo okazji i z pewnością trafisz na auto odpowiadające Twoim wymaganiom.

Na Yanosik Autoplac możesz także zupełnie za darmo wystawić ogłoszenie sprzedaży swojego obecnego samochodu. Z łatwością zamieścisz w nim wszystkie najważniejsze dla przyszłego nabywcy informacje (m.in. zweryfikowany numer VIN, wyniki przeglądów technicznych czy przebieg z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Aplikację Yanosik Autoplac pobierzesz za darmo tutaj:

autoplac.pl by Yanosik

Nie jest tajemnicą, że inflacja pożera nasze oszczędności. Jeśli chcesz wiedzieć o ile w ostatnim roku podrożały poszczególne produkty spożywcze (i nie tylko!) to zajrzyj tutaj -> https://panparagon.pl/sprawdz-inflacje/

Przeczytaj

  • “Czyste powietrze” – miliardy dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów 

    “Czyste powietrze” – miliardy dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów 

  • Program “Aktywny Rodzic”. Dla kogo przeznaczone jest tzw. babciowe?

    Program “Aktywny Rodzic”. Dla kogo przeznaczone jest tzw. babciowe?

  • Zerowy VAT na żywność to już przeszłość. Jest taniej czy drożej? Dane z paragonów  

    Zerowy VAT na żywność to już przeszłość. Jest taniej czy drożej? Dane z paragonów  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji