Twoje wydatki

Jak oszczędzać prąd? Wystarczy zmienić nawyki!

Laptop, tablet, smartfon, telewizor, lodówka, czajnik, płyta kuchenna – choć często nie zwracamy na to uwagi, to w każdym domowym zaciszu znaleźć można minimum kilkanaście urządzeń, które wymagają zasilania prądem. Czy są jakieś sposoby, które pozwolą Ci zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną? Oczywiście! Oto nasze wskazówki, które pozwolą uzbierać przysłowiowe kilka groszy bez ingerencji w komfort życia domowników. Sprawdź, jak oszczędzać prąd!

#1 Wyjmij ładowarkę

Jednym z najczęściej popełnianych błędów we współczesnych domach jest pozostawianie ładowarki w gniazdku po zakończonym ładowaniu urządzenia. Warto wyrobić sobie nawyk, który nie kosztuje zbyt dużo wysiłku, a pomoże zaoszczędzić. Po każdym ładowaniu wyjmuj ładowarkę z gniazdka. Nie marnuj prądu i swoich pieniędzy na bezużytecznym „ładowaniu” powietrza.

#2 Nie używasz? Wyłaczaj!

wyłączanie laptopa

Nie używasz sprzętu elektronicznego? Wyłączaj go z kontaktu! Ta rada jest szczególnie ważna dla osób, które pracują zdalnie. Nawet nieużywany sprzęt może dalej pobierać prąd, dlatego po zakończeniu pracy warto odłączyć komputer od gniazdka. Co więcej, staraj się nie używać wygodnego trybu czuwania, który również niepotrzebnie zużywa energię. Według obliczeń na takim prostym działaniu można zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku!

#3 Zmień nawyki podczas gotowania

Gotowanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych w domu. Jeśli posiadasz zwykłą płytę grzewczą, pobór energii w gospodarstwie domowym znacznie wzrasta. Jak oszczędzać prąd w tym przypadku?

Po pierwsze, wystarczy korzystać z pokrywek. Taka prosta czynność zmniejsza zużycie energii aż o 30 proc. Co więcej, warto korzystać ze szklanych pokrywek. Dzięki temu widać na jakim etapie jest gotowana potrawa bez odkrywania garnka i utraty ciepła.

Po drugie, podczas gotowania na zwykłej płycie warto dobrać średnicę garnka do wielkości palnika. Jeśli garnek nie przykrywa w całości pola grzewczego, dochodzi do utraty energii. Zadbaj również o czystość palników. Zabrudzenia wpływają na efektywność przepływu energii.

Po trzecie, gotuj tyle wody w czajniku, ile jej faktycznie potrzebujesz. Zwracaj też uwagę na osad z kamienia, który utrudnia przewodzenie energii.

Po czwarte, jeśli podczas przygotowywania ciepłych posiłków używasz piekarnika, to warto zweryfikować swoje nawyki. Zbyt częste otwieranie piekarnika, by sprawdzić czy potrawa jest już gotowa, również zwiększa pobór energii elektrycznej.

Po piąte, na około 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia czy gotowania, wyłącz piekarnik lub płytę grzewczą. Skorzystasz na wytworzonej już energii cieplnej, by potrawy same do siebie doszły.

Po szóste, nie sól wody przed jej zagotowaniem. Takie działanie spowalnia nagrzewanie się wody.

#4 Pralka i zmywarka do pełna!

jak oszczędzać prąd - ładuj pralkę do pełna

Pralka i zmywarka to podstawowe wyposażenie współczesnego gospodarstwa domowego. Oczywiście nie trzeba z nich rezygnować, by oszczędzać na prądzie. Wystarczy racjonalnie z nich korzystać. Racjonalnie, czyli jak? Przede wszystkim, zawsze ładuj zmywarkę i pralkę do pełna. Ta prosta zasada zmniejsza częstotliwość używania tych maszyn. Dodatkowo korzystaj z trybu oszczędnościowego lub eko, które pobierają jak najmniej energii.

#5 Postaw lodówkę w odpowiednim miejscu  i dbaj o jej stan

W przypadku lodówki bardzo ważne jest miejsce, w którym stoi. Ten sprzęt AGD nigdy nie powinien znajdować się obok kuchenki – im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii pobierane jest na chłodzenie. Warto również dbać o to, by lodówka nie była zamarznięta. Zwiększa to pobór mocy.

Z oczywistych, jednak wartych zaznaczenia, czynności jest również to, by nie wkładać do lodówki ciepłych rzeczy. Jeśli rozmrażasz jedzenie z zamrażarki i nie zależy ci na czasie to warto włożyć np. zamrożone mięso do lodówki na jeden dzień. Obniża to temperaturę powietrza w jej wnętrzu, a co za tym idzie, zmniejsza się pobór energii na chłodzenie. Optymalna temperatura dla chłodziarki to 7 stopni, a dla zamrażarki -17 stopni. Ustaw ją tak, by niepotrzebnie nie pracowała na pełnych obrotach.

#6 Wymień żarówki na energooszczędne

wymiana żarówki

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest rodzaj żarówek. Te energooszczędne zużywają o 5 razy mniej prądu niż zwykłe, a w dodatku są o 12 razy trwalsze. Ich koszt jest wyższy, jednak w perspektywie czasu takie rozwiązanie daje realne korzyści finansowe.

Warto także pomyśleć o oświetleniu punktowym. Zamiast zapalać światło górne, które potrzebuje więcej mocy, by dobrze oświetlić całe pomieszczenie, wystarczy włączyć słabsze światło punktowe w miejscu, w którym coś robisz.

Oszczędzanie na prądzie nie jest wcale trudne! Wystarczy zmiana codziennych nawyków, by cieszyć się realnymi zyskami. Dodatkowo za takie działania podziękuje Ci planeta Ziemia. Warto więc takie czynności wdrożyć już teraz. Jeśli chcesz zwiększyć efektywność oszczędzania w swoim budżecie domowym, a posiadasz ogrzewanie gazowe, sprawdź nasze wskazówki tutaj.

PanParagon podpowie Ci na co najczęściej wydajesz pieniądze

Aby mieć całkowitą kontrolę nad wszystkimi wydatkami, wystarczy pobrać darmową aplikację PanParagon i na bieżąco skanować dowody zakupów. Dzięki temu nie tylko wszystkie paragony będą w jednym miejscu, ale także będziesz mieć szybki wgląd w statystyki swoich wydatków z podziałem na poszczególne kategorie. Sprawdź, jak to działa i pobierz PanaParagona tutaj:

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close