Twoje wydatki

Biwakowanie w Polsce. W tym roku na ekwipunek wydaliśmy aż o 80 proc. więcej

Biwakowanie w Polsce stało się modne? Okazuje się, że… tak. Mamy na to niezbite dowody! Sprawdziliśmy, co na ten temat sprzętu do biwakowania „mówią” paragony. Otóż w tym roku aż o 110 proc. wzrosła liczba kwitków z namiotem, śpiworem, karimatą czy materacem na liście. Co więcej, wraz z większym zapotrzebowaniem na akcesoria biwakowe znacznie wzrosły też… nasze wydatki.  

– PanParagon to kompleksowa aplikacja zakupowa, której główną funkcją jest przechowywanie paragonów. Archiwizowanie tego typu zanonimizowanych danych daje nam spore możliwości do przeprowadzania różnego rodzaju analiz w zakresie trendów konsumenckich czy porównań cenowych konkretnych produktów. Tuż przed długim, sierpniowym weekendem sprawdziliśmy, jak zmieniły się preferencje Polaków w kontekście zakupów podstawowego sprzętu do biwakowania – wyjaśnia Antonina Grzelak, PanParagon.

Jeśli wybieramy się na biwak czy też letni festiwal muzyczny, to niezbędny jest zakup odpowiednich akcesoriów. Do absolutnego minimum należą: namiot, śpiwór, materac oraz karimata. To właśnie te elementy stały się przedmiotem naszego badania. Zainteresowanie ekwipunkiem do spania w terenie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup sprzętu biwakowego. Liczba paragonów, która w okresie od 1 kwietnia do 25 lipca zawierała wszystkie wyżej wymienione przedmioty wzrosła o 110 proc. w porównaniu do 2021 roku – wylicza Antonina Grzelak, PanParagon.

Wydatki na namiot średnio większe o… 150 zł!

Wyniki naszej analizy nie pozostawiają żadnych złudzeń. Na wszystkie ujęte w badaniu produkty wydajemy… więcej. Jeszcze w 2021 roku za namiot zapłaciliśmy średnio 185,68 zł, obecnie to już koszt 334,25 zł. Różnica w wydatkach rok do roku to zatem ponad 148 zł!

Znaczącą różnicę w wydatkach odnotowaliśmy także w przypadku śpiworów. Rok do roku zwiększyliśmy swój budżet na zakup tego produktu o niemal 138 zł. Nieco mniej wydawaliśmy na karimaty i materace do spania w terenie, jednak w tym roku za ten ekwipunek przyszło nam zapłacić kolejno 48 zł i 42 zł więcej w porównaniu do zeszłego sezonu. Podsumowując wszystkie ujęte w naszym badaniu wydatki, w 2021 roku za sprzęt do biwakowania średnio zapłaciliśmy 430 zł, natomiast podczas tego sezonu średnie koszty wzrosły do około 805 zł.

Szczegółową kalkulację możecie prześledzić na poniższej tabeli.

Wzrost cen czy naszych wymagań

Tak duże różnice w średniej cenie mogą wynikać z szalejącej w Polsce inflacji, której piętno odbija się niemal w każdej sferze naszego życia codziennego. Możliwe jednak, że w tym roku Polacy zwiększyli swoje wydatki kupując lepszy jakościowo i droższy sprzęt.

Rosnąca popularność zakupów sprzętu biwakowego w tym roku nie powinna zaskakiwać. Zniesienie obostrzeń nałożonych w wyniku pandemii, powrót do organizowania letnich festiwali muzycznych, wzrost cen za noclegi w hotelach, a także moda na spanie w terenie – to główne powody większego zainteresowania zakupem sprzętu biwakowego. Polacy, nawet pomimo wzrostu cen za te akcesoria, w tym roku chętniej je kupują. Nic w tym dziwnego. Zakup nawet wszystkich niezbędnych sprzętów do nocowania „pod chmurką” to i tak niewielki koszt w porównaniu z cenami dób hotelowych w sezonie turystycznym – kalkuluje Antonina Grzelak, PanParagon.

Góry czy morze? Jeśli jesteście ciekawi, gdzie więcej kosztuje jedzenie w restauracjach to koniecznie sprawdźcie nasz ostatni wpis. Znajdziecie go TUTAJ.

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close